Scoop rám
Scoop rám (také scoop nosítka) jsou speciální nosítka určená pro šetrný transport pacienta, a to zejména v případech, kdy má zachránce podezření na poranění míchy nebo páteře.[1] Scoop rám neslouží jako imobilizační zařízení, ale jako pomůcka ke zvednutí pacienta tak, aby se minimalizoval jeho pohyb při manipulaci. Rám bývá nejčastěji vyroben z hliníku nebo odolného plastu.
Historie
[editovat | editovat zdroj]Scoop rám byl poprvé vynalezen ve Spojených státech v roce 1947 Wallacem W. Robinsonem. 11. března 1947 byl vynálezu udělen patent, avšak do současné podoby se scoop rám dostal až 6. července 1970. Patent získali Elroy E. Bourgraf a Kenneth R. Self, zaměstnanci společnosti Ferno Washington Inc., jednoho z největších výrobců nosítek.
Použití
[editovat | editovat zdroj]Scoop rám se skládá ze dvou částí, které jsou svisle na obou stranách spojeny zvláštními sponami.[2] Ty obě poloviny rámu spojí pevně tak, že vytvoří jedno nosítko. V případě, kdy je potřeba pacienta vyzvednout, se pod něj jednotlivé části rámu položí a tlačí proti sobě až dojde ke spojení.[1] Tím dojde k minimální manipulaci s pacientem.[1] Poté, co je pacient přenesen na vhodné místo, bývá přeložen na některé z imobilizačních zařízení, například na páteřní desku nebo do vakuové matrace. Rám je také délkově nastavitelný.
Scoop rám bývá obvykle využíván v situacích, kdy má zachránce podezření na poranění míchy nebo páteře, ale lze jej využít i v jiných situacích, např. ve stísněných prostorách, kde je manipulace s klasickými nosítky obtížná nebo nemožná. Někdy bývá scoop rám užíván i pro transport pacienta na schodišti. Scoop rám neslouží jako náhrada klasických nosítek.
Scoop rám je přítomen v sanitních vozidlech, vrtulnících letecké záchranné služby a dalších prostředcích zdravotnických záchranných služeb. Využívá jej i horská služba.
Galerie
[editovat | editovat zdroj]-
Na horním obrázku pokládá zachránce scoop rám pod pacienta, uprostřed je pacient transportován a na dolním obrázku je pohled zespodu
-
Záchranáři transportují pacientku na schoop rámu
-
Pacientka na scoop rámu před přeložením na vakuovou matraci
-
Pacientka je přeložena na vakuovou matraci, části rozloženého scoop rámu jsou podél matrace
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b c JAPPEL, Ctibor. Na čem závisí váš život? Technika záchranné služby II. [online]. iDnes.cz, 2006-02-15 [cit. 2011-12-16]. Dostupné online.
- ↑ Scoop Stretcher Application [online]. Emergency Technologies [cit. 2011-12-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-02-17. (anglicky)
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Scoop rám na Wikimedia Commons
- (česky) Na čem závisí váš život? článek na iDnes.cz
- (česky) Scoop rám na požáry.cz